Erzincan'da Nerelere Gidilir?

Ergan Dağı Kış Sporları Merkezi

Kayak alanında; 1800 m, 2662 m, 2455m, uzunluğunda Türkiye’nin en uzun liftlerinden oluşan Teleferik ve telesiyej tesisine sahiptir. Türkiye’de Doğal karın en uzun süre kaldığı Ergan Dağı’nda yılın 180 günü kayak imkânı vardır.


Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi Türkiye’nin en büyük şelalelerindendir. Dağlardan gelen suları üç ayrı katta, üç ayrı şelaleyle aşağı iner. Yüksekliği yaklaşık 30 metre olan Girlevik Şelalesi bahar aylarında açan papatyalar, küpe çiçekleri iğde ağaçları ve daha birçok farklı bitki türünün doğal yetişme alanıdır.


Terzibaba Türbesi

Erzincan’ın en büyük mezarlığı olan Kaledibi Mezarlığı, 1848 yılında Terzibaba’nın vefat edip buraya defnedilmesiyle Terzibaba Mezarlığı adını almıştır.


Taşçı Hamamı

19. yüzyılın başlarında Osmanlı mimarisiyle, dikdörtgen planlı olarak tasarlanmıştır. Ancak 1939 depreminden sonra kullanılmamıştır. Hamamın restorasyonu 2011 yılında tamamlanmıştır.


Ekşisu Mesire Alanı

Şehir merkezine 11 km uzaklıkta bulanan ve birbirine karışmadan 4km² 5 çeşit şifalı kaynak suyu çıkmaktadır. Bunlardan biri olan maden suyu, Erzincan Belediyesi tesislerinde şişelenerek yurt çapında satışı yapılmaktadır. Ayrıca bölgede bulunan kaplıcalar da yılın 12 ayı hizmet vermektedir. Bölge de Dünya Yamaç Paraşütü organizasyonlarına ev sahipliği yapmaktadır.


Çerme Mesire Alanı

Erzincan Elmaköy köyünde bulunan Çerme , doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir mesire yeridir. Burada, piknik ve yürüyüş yapmak için uygun alanlar vardır.


Esentepe

Şehir merkezinin kuzeyinde yüksek bir tepe olan Esentepe, özellikle yaz akşamlarında şehri yüksekten izleme fırsatı sunmaktadır.


Otlukbeli Gölü - Kırmızı Su 

Maden suyuna karışan kırmızı toprak ve minerallerin, çataklardan yüzeye çıkan maden sularının kırmızı renkli olmasına neden olmuştur.


Karanlık Kanyon 

Karanlık Kanyon, Erzincan ili Kemaliye ilçesinde Munzur Dağları üzerinde Karasu Nehri'nin oluşturduğu kanyondur. Yaklaşık olarak doğu-batı yönünde uzanan Munzur Dağları, Karasu Nehri tarafından kuzey-güney yönünde boğaz vadiler ile parçalanmıştır. Bu alana Kemaliye Boğazı adı verilir.


Kemah Kalesi

Kemah Kalesi, Türkiye'nin Erzincan ilinde, Kemah ilçesi sınırları içerisinde bulunan bir kaledir. MÖ 205 yılı civarında, tahminen Azrak kralları tarafından yaptırılmıştır. 1515 yılındaki Kemah Kuşatması ile Safevilerin kontrolündeki kale, Osmanlı İmparatorluğu'na geçmiştir.

  • Hemen Kaydolun

  • E-posta Listemize Kaydolun Yenilikleri Takip Edin.