Şeker (Boncuk) Fasulye 1000 Gr

220,00

Stokta Var

Kg

Başpınarlar

Şeker (Boncuk) Fasulye 1000 Gr

Şeker (Boncuk) Fasulye

Şekli ve tadı diğer fasulyelerden oldukça farklı. Klasik fasulyelere göre görünüşü daha yuvarlak ve küçük. Bu nedenle diğer fasulyelere nazaran çok daha hızlı pişiyor. Pişirme süresini kısaltma özelliğinin yanında pişerken kabuklarının pek çıkmıyor oluşuyla da kuru fasulye severlerin tercihlerinden oluyor.
  • Erzincan yöresel ürünleri olarak en çok tercih edilen lezzeti sofralarınızdan eksik etmeyiniz.

Pişirme Önerisi

Soğuk suda 10-12 saat aralığında ıslatın. Düdüklü tencerede 15 dakika veya normal tencerede 30-40 dakika aralığında haşlayın.

Bunları Biliyor musunuz ?

Kuru fasulye, nohut, barbunya gibi ürünlerin bir gün öncesinden soğuk su içersinde bekletilmesi (10-12 saat) ve düdüklü tencerede pişirilmesi pişirme süresini kısaltır ve enerji tasarrufu sağlar. Sıcak su kabuklarını atmasına neden olur.

Pişerken köpürmesini engellemek için miktarına göre bir çorba kaşığı kadar sıvı yağ eklemenizi öneririz.

Bakliyatlar, kaliteli bir yemek elde etmek için pişirilmeden önce elle seçilmeli ve yıkanmalıdır.

fasulye, dermason fasulye, kuru fasulye, erzincan fasulye, şeker fasulye, köy fasulyesi, organik fasulye, hakiki dermason fasulye, ata tohum fasulye, toprak mahsulleri, bakliyat fiyatları, kuru fasulye nasıl yapılır, kuru fasulye nasıl yapılır, fasulyenin faydaları nelerdir, kuru fasulye kaç kaloridir, organik bakliyat, şeker fasulye, boncuk fasulye, erzurum ispir fasulye, ispir fasulyesi ne kadar, fasulyenin faydaları, ispir fasulyesi nasıl yapılır, fasulye saklama koşulları, değirmen ürünleri, kuru gıda, ispir fasulyesi nereden alınır, fasulye kaç kaloridir

  • Hemen Kaydolun

  • E-posta Listemize Kaydolun Yenilikleri Takip Edin.